زندگینامه شهيد دلاور سنگتراش

زندگینامه شهید دلاور سنگتراش

دسته ها : شهداي استان گيلان, دلاور سنگ تراش, رضوانشهر | تاریخ انتشار: ۹ فروردین ۱۳۹۳ | بازدید : 1,279 | کد خبر: 305

شهید دلاور سنگتراش کبوتری از تبار کبوتران آزادی بود که هدف تیر دشمن قرار گرفت و خون آلود شد و تاریخ ٬شاهد مظلومیت وی است . شهید سنگتراش در سال ۱۳۳۶ در روستایی از توابع بخش رضوانشهر طوالش به دنیا آمد و عمرش را با مبارزه و مظلومیت گذراند . از همان کودکی به شغل کشاورزی و چوپانی پرداخت و از این راه مخارج خانواده خود را به دست می آورد .

شهید سنگتراش زمان طاغوت و خفقان در محل خودش همچون مبارزی سازش ناپذیر بود که در مبارزه با جنایتکاران و خوانین ستمکار هرگز از خودش سستی و بی ایمانی نشان نمی داد . او فردی زحمتکش و کارگر بود که در عرصه ی زندگی و حیات خویش هرگز زیر بار ظلم نمی رفت و این ایده باعث شد که همیشه با خوانین ستمگر درگیری پیدا کند و از این رو چندین بار به زندان انداخته شد و سپس در سال ۱۳۵۶ به خدمت سربازی رفت و پس از شش ماه سربازی به فرمان امت از پادگان فرار کرد و در جمع مردم رضوانشهر با تظاهرات و راهپیمایی در جهت پیروزی انقلاب فعالانه شب و روز فعالیت می کرد و پیام های امام را به روستا می برد و اعلامیه پخش می کرد ! بعد از پیروزی انقلاب ٬همواره با ایمان استوار و مقاوم در مقابل مشکلات ایستاد . او نه تنها یک مبارز بود بلکه زاهد و پارسایی بود که ندای مظلومیت و حق را سر می داد . هرگز نمازش را فراموش نمی کرد و در ماههای رمضان همیشه روزه می گرفت و به درستی ٬راه خودش را شناخته بود . راهش ٬راه اسلام ٬و قرآن و محمد ( ص ) بود . هدف و مقصدش تنها اسلام بود . تمام کارهایش به خاطر رضای خدا بود . او ٬در قرنی زندگی می کرد که در مقابل یزیدیان مبارزه و به ندای ” هل من ناصر ینصونی ” امام حسین ( ع ) لبیک گفت . او عاشق انقلاب ٬اسلام و امام بود .شهید سنگتراش به عنوان قائم مقام انجمن اسلامی محل برگزیده شد و وسایل از قبیل آرد ٬شکر ٬و دیگر وسایل را به محل می برد  و در هر مشکل و ناراحتی با مردم محروم ٬همکاری داشت و به آنها کمک می کرد . بعد از فراری شدن منافقین ٬شهید سنگتراش فعالانه با سپاه جهت دستگیری منافقین به جنگلهای تالش می رفت تا مردم محل و دیارش را به سوی انقلاب اسلامی سوق دهد و از این رو چندین بار توسط منافقین دستگیر و تهدید شد . اما وی از مبارزه اش در مقابل منافقان ٬دست بر نداشت بلکه هر روز جدی تر و کوشا ترمی شد . شهید سنگ تراش در غروب روز سیزدهم بهمن ماه سال ۱۳۶۱ در محل  شراینده پره سر به دست منافقین دستگیر شد و منافقین وی را همراه خودشان به اسارت بردند و تا صبح روز بعد وی را شکنجه دادند . دندانهایش را شکسته و چانه اش را خرد کردند و به بدترین وجه ٬وی را شکنجه کردند تا انجا که تمام بدن وی کبود و خونین شد . سپس وی را با طناب به درخت بسته ٬دهانش را با پارچه می بندند و با سه تیر وی را به شهادت می رسانند! آری قطره قطره خونش ٬شاهد مظلومیتش بود و تمام رفتارش ٬فعالیتش و کارکردش برای مردم ٬شاهدی بود که صادق بودن وی را اثبات می کرد.

برچسب ها:

ارسال نظر

نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن و پیام شما:

آخرین اخبار

حجاب در وصیت نامه شهدای گیلان رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس؛ اختصاص ۹ درصدی نشر کتاب به حوزه دفاع مقدس یک ستاره از کهکشان هشت هزار شهید استان گیلان؛ شهید اسماعیل فلاح یک ستاره از کهکشان هشت هزار شهید استان گیلان؛ سردار شهید “مهدی شریفی‌پور” نمایشگاه عکس ازدواج شهدای استان گیلان نگاهی به زندگی سردار شهید «هرمز محمدبیگلو» مراسم یادبود مادر شهیدان «درود» در رودسر جلسه هم اندیشی مسئولین انجمن راویان فتح نواحی سپاه قدس گیلان برگزار شد گرامیداشت سردار شهید «میثم محمد بیگلو» و سردار شهید «کامران ملک پور» برگزار می‌شود تنها بانوی جانباز ۷۰ درصد گیلان، به همسر شهیدش پیوست فرمانده دوران دفاع مقدس: شهدا با پیروی از خط ولایت عزت و اقتدار کشور را حفظ کردند رییس ستاد کنگره شهدای گیلان: مکانی برای برگزاری کنگره شهدای سال ۱۴۰۴ گیلان پیش‌بینی نشده است سفر فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) به گیلان + تصاویر نشست مجمع نمایندگان گیلان با اعضای ستاد کنگره شهدا استان برگزار شد گیلانی های انفجار هفتم تیر سال ۶۰؛ ۵ شهید و یک جانباز سهم گیلان در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی + تصاویر رئیس ستاد کنگره شهدای گیلان: برگزاری دومین کنگره شهدای گیلان در سال ۱۴۰۴/ مسئولان در حمایت از کنگره شهدا سلیقه‌ای عمل می‌کنند چاپ نخستین کتاب اسناد دفاع مقدس در گیلان فرمانده سپاه قدس گیلان: پیروی از ولایت‌ فقیه یکی از اصلی‌ترین وصایای شهداست تاریخ جامع دفاع مقدس تدوین می‌شود رئیس ستاد کنگره ۸ هزار شهید گیلان خبرداد؛ رونمایی از نرم افزار چلچراغ
8000Shahid.IR